Po ničivém zemětřesení, které zasáhlo 29. prosince města Petrinja a Sisak, se do pomoci postiženým obyvatelům zapojilo mnoho dobrovolníků z celého Chorvatska. Během prvních 24 hodin zachránili lidi, kteří zůstali bez vody, elektřiny a jídla. O dva dny později se ze Záhřebu vydala do Sisaku Nikolina Balenová se svým týmem a nákladním autem naplněným tím, co darovali lidé v rámci ekonomiky společenství. Její svědectví přinášíme.

3 zemtesenpotres petrinja 770x380

Už řadu let pořádám sbírky pro chudé a ohrožené rodiny ve spolupráci s Červeným křížem. Tuto aktivitu sdílím se skupinou kolegů a přátel. Totéž jsme udělali i o letošních Vánocích.

Když došlo 29. prosince v Petrinji k zemětřesení, ihned jsem začala pátrat po možnostech, jak těmto lidem co nejúčinněji pomoci. Informovala jsem se přes kolegy z naší firmy, kteří žijí v seizmicky aktivních oblastech, a u Červeného kříže. Pak jsme o tom mluvili ve výboru pro ekonomiku společenství. Každý z nás měl nějaký nápad, jak pomoci a koho zapojit.

Ihned po zemětřesení v Petrinji a Sisaku přijelo spontánně z celého Chorvatska mnoho lidí s humanitární pomocí. Solidarita byla neuvěřitelná, ale zpočátku bylo všechno dost chaotické, takže se pomoc hned nedostala k potřebným, ale hromadila se.

Zjistili jsme, že je už k dispozici dost oblečení i jídla, ale že je nejzásadnější opravit domy, hlavně střechy, dřív než začne pršet a déšť zničí všechno, co v domech zůstalo. Takže jsme začali sbírat plachty, pracovní rukavice, hřebíky, pláštěnky, stany. Jako kdyby nás vedla neviditelná ruka, setkali jsme se u lidí s velkou vstřícností. Firmy zapojené do ekonomiky společenství nabídly pomoc, peněžité a hmotné dary. Když jsme kupovali plachty, platili jsme za ně velmi nízkou cenu, stejně jako za mnoho dalších věcí. Vzali jsme kamarádův náklaďák a naplnili ho maximálním nákladem 1,5 tuny plachet. Pak jsme naložili zbytek (včetně dvou postelí, kamen, lamp, teplých bund, konzerv, dětských plen a jídla). Díky mé spolupráci s Červeným křížem jsme měli přístup i do jejich skladů a k jejich lidem. Ráno 31. prosince jsme s přetíženým náklaďákem vyjeli směrem do Petrinje.

Tam už byla spousta vozů a lidí, takže jsme se ani nemohli dostat do města. Ihned jsem kontaktovala sousední městečko Glina, kde byla situace také velmi zlá. Lidé nás velmi potřebovali. Měli radost, když viděli, že máme plachty i další věci, které nutně potřebovali. Pomáhali nám hasiči. Ve vesnici Prekopa jsme díky jednomu místnímu člověku zprostředkovali pomoc mnoha dalším potřebným lidem. Vzdálenější vesnice měly problémy, protože do nich ještě nikdo nedorazil. Všechna pomoc byla soustředěná na Petrinji a Sisak. Tak jsme dovezli pomoc do některých vesnic i do Petrinji.

3 zemtesenkuca unutra

Mnoho lidí z celého Chorvatska nabídlo ubytování rodinám, jejichž domy už nebyly bezpečné. Jenže většina z těchto lidí na vsi jsou zemědělci, kteří chovají dobytek a nemohou své domovy opustit. Pro takové lidi je k dočasnému ubytování vhodnější obytná buňka nebo obytný přívěs. Zpočátku nikdo nemyslel na zvířata, která potřebovala krmivo, takže teprve později přišel oves, pšenice, kukuřice atd.

Lidé mají velký strach, protože země se ještě chvěje. Mnozí z nich tráví noc v autě a nechtějí se vrátit domů ze strachu, že na ně dům spadne. Mnoho dětí bylo evakuováno do bezpečí. Byla zřízena veřejná jídelna. Denně se zde vaří tisíce jídel. K Charitě a Červenému kříži se připojilo mnoho dalších organizací i soukromých osob. Lidé budou potřebovat pomoc různého druhu dlouho, a tak je zapotřebí vše zorganizovat. Díky vám všem za pomoc, za dary a podporu.

Nikolina Balenová
(Převzato z www.fokolar.hr, redakčně kráceno)

  Případné dary pro lidi postižené zemětřesením lze posílat na: 
  Erste Banka
  Djelo Marijino - Pokret Fokolara
  IBAN HR2224020061100070715
  Zpráva pro příjemce: help - earthquake
  Codice SWIFT: BIC ESBCHR22
0
0
0
s2sdefault