170217 nm 2017V roce 2017 se rozhodne nejen o tom, kdo bude mít v parlamentu většinu a kdo bude sestavovat vládu, ale také se rozehraje zápas o příštího prezidenta České republiky. Nad tím, na jaké obecnější principy by se nemělo v politice zapomínat, se v článku Cesta inspirující i dnes zamýšlí Pavel Fischer, ředitel Ústavu empirických výzkumů, z.ú.

Historik Jaroslav Šebek v článku Papežovy kroky ke kuriální reformě přibližuje některé kroky papeže Františka v roce 2016, mezi nimiž zaujímají významné místo postupné změny římské kurie.

Rubrika Rodina se tentokrát věnuje tématu Mezinárodní manželství. O zkušenosti s tím, jaké vzájemné obohacení přináší manželství mezi lidmi pocházejícími z různých národů a kultur, co je naopak náročnější, na čem je třeba se domluvit atd., se rozdělili Jiřina a Gabriel Nieblerovi, Štěpánka Huismanová, Reena a Tomáš Tatranských a také Alžběta Vráblíková, která se připravuje na manželství s Davidem Pintou (z Indie). Svůj pohled sdělili i její rodiče.

Nejprve křesťanka, pak Italka, to je jedna ze zkušeností Daniely Tuliani, fokolarínky, která žije již třináct let v Praze, o níž si můžeme přečíst rozhovor v rubrice Člověk v dnešní době.

Sdílet to nejhlubší, co máme je název článku, v němž se píše o druhém kongresu muslimů z Hnutí fokoláre v rámci oslav padesáti let přítomnosti tohoto hnutí v Alžírsku.

Také Nové rodiny Hnutí fokoláre slaví 50. výročí svého vzniku. Stanislav a Petr Ettlerovi při této příležitosti v článku Naděje pro budoucnost přibližují, jak tato realita zapouštěla své kořeny v naší zemi a jak se rozvíjí i dnes.

Do třetice se připomíná další 50. výročí, a to působení Hnutí fokoláre a založení katolického gymnázia Panny Marie. Oslavy 50 let Hnutí fokoláre ve Fontem popisuje český fokolarín a kněz, který ve Fontem třináct let působil a osobně se podílel na přípravě oslav, v článku nazvaném Čím větší kříž, tím slavnější zmrtvýchvstání. Navazuje článek Fontem: dialog mezi křesťanstvím a tradičním africkým náboženstvím, tedy téma, o kterém v rámci oslav mluvil biskup diecéze Mamfe Mons. ThDr. Andrew Fuanya Nkea.

V rozhovoru s Martinou Fürstovou z Diecézního katechetického střediska v Českých Budějovicích se dovíme o její práci, k níž patří například kurz aktivních laiků. Jedním z impulsů k jeho vzniku byla výzva papeže Františka, že je třeba Vyjít z kostelů.

Než dospějete k doplňovačce věnované výročí Mons. ThDr. Oto Mádra, si můžete přečíst zamyšlení kněze Andrey Panonta Děti se nechávají nosit.

V rubrice Spiritualita jednoty, zaměřené letos na téma Ježíš opuštěný, je další úryvek z knihy Chiary Lubichové Výkřik. Dále v únorovém čísle najdete pokračování textu Pasquale Foresiho Modlitba za jednotu, Slovo života na únor a na něj navazující zkušenosti pod názvy Sousedka, Odpuštění otce Marka, Strach před smrtí, Zbytečná ztráta času?, I v mlčení. V rubrice Postřehy a zamyšlení se můžete nechat inspirovat zajímavými tipy a necháme na vás objevení toho, co se skrývá za názvy Recept na dobré manželství, Bohu nejprve buď slouženo, Benefiční večery, Proč?.

0
0
0
s2sdefault