160216 CengiaPod tímto titulem bude v březnu 2016 uveden v pořadí již třetí dokument z historie Hnutí fokoláre v zemích za železnou oponou. Uveden bude v několika jazykových verzích mezi nimi i ve slovenštině.


Jeho hlavní postavou je italský fokolarín Guido Mirti (1921-1996), zvaný Cengia, který přinášel poselství o bratrství přes hranice vytvořené železnou oponou.

Od roku 1955 vykonal jako fingovaný obchodník řadu cest do Československa, Maďarska a NDR, ale ve skutečnosti byl spojkou mezi Vatikánem a podzemní církví v těchto zemích.

V roce 1963 byla jeho mise násilně ukončena: strávil několik měsíců v pražském vězení a poté byl ze země vypovězen.

„Myšlenka vytvoření dokumentu“, říká jeho režisérka Cinzia Panero, „se narodila z touhy přiblížit některé úchvatné a originální stránky z historie Hnutí fokoláre v zemích za železnou oponou. Je součástí projektu ´Bridges in Europe: past and future´  (Minulost a budoucnost mostů v Evropě).

Přichází jako jeho třetí díl po dokumentech „Lékaři z NDR“ a „YOLO“ – o životních osudech emeritního pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Cílem je ukázat mladé generaci klíč k chápání evangelní lásky, který je použitelný všeobecně ve všech společenských a historických podmínkách a má překvapující účinky“.

„Border Men“ je poselstvím pro nás všechny, abychom vždy i za těch nejtěžších okolností dokázali být lidmi dialogu.

Převzato www.focolare.org (redakčně upraveno)

 

0
0
0
s2sdefault