151117 zlphListopadové setkání Zlaté Prahy (17. listopadu 2015) na téma přístupu k uprchlíkům bylo v mnoha směrech výjimečné.

Na jeho přípravě tentokrát spolupracovali přátelé z meditačního centra Shambhala Praha, praktikující tradici tibetského buddhismu. Pozvaní hosté byli z jeho okruhu a další zajímavé osobnosti pozvala Tereza Durdilová. Tato inspirativní spolupráce se velmi příjemně promítla do průběhu setkání.

Protože strach plyne z neznáma jak vnějšího tak vnitřního, nabídla paní Alice ze Shambhala v úvodu večera chvilku zklidnění a ponoření se do osobních pocitů, se kterými účastnící přišli, aby pak mohli lépe naslouchat hostům.

Prvním z nich byl pan Hamam Yousef, Syřan a muslim, spoluzakladatel syrského nenásilného hnutí. Ti, kdo sledují zahraniční události, si jistě pamatují záběry nenásilných demonstrací, které před lety pronikly i do České televize. Půl roku tak Syřané vycházeli do ulic bez zbraní, pouze s požadavkem změny situace. Tyto nenásilné protesty byly ale krutě potlačeny a situace dospěla tak daleko, že zoufalí lidé opouští svoji vlast. Pan Hamam mluvil o myšlenkách, na kterých Syrské nenásilné hnutí stálo, a mnohé zněly divákům povědomě. Jednou z nich bylo přesvědčení, že lidé ani národy nejsou oddělené ostrovy. Jsme rodina. Bratři a sestry, kteří by si měli pomáhat a spolupracovat. Není logické si myslet, že když část mé rodiny trpí, mě samotného se to dříve či později nedotkne. Odpověď na otázku, co mohou dělat běžní lidé, zněla: nevnímat druhé lidi podle škatulek (muslim, uprchlík, cizinec), ale jako vzdálenější příbuzné, jednoho po druhém jako člověka s podobnými starostmi, jako mám já.

Dalším hostem byl pan Nissan Jazairi, Čecho-iráčan, jehož maminku, paní Pavlu Jazairiovou, mnozí lidé z publika znali jako oblíbenou zpravodajku Českého rozhlasu. Vylíčil situaci v Iráku pohledem člověka, který zemi poprvé spatřil až po svržení režimu Saddáma Husaina. Pochopil tam, že je pro mladého člověka těžké setrvat v zemi, která nemá budoucnost. A výzvy k mladým mužům,
aby bojovali za vlast, chápe jako nesmyslné, protože je podle něj velmi těžké určit, na kterou stranu konfliktu se přidat, aby případně položený život přispěl k osvobození vlasti.

V druhé části programu vystoupili lidé, kteří nějakým způsobem pomáhají běžencům přežít cestu za svobodou. Pan Pokorný jezdí pomáhat na hraniční přechod Babská. Vylíčil publiku zcela jinou realitu, než jakou donedávna přinášela média. Promoklé a hladové rodiny s dětmi bez bot. Chaos, který velmi dobře zvládají překonávat čeští dobrovolníci. Prohlásil, že ve chvíli, kdy zuboženým lidem rozdával chléb přinesený místním pekařem, si připadal (křesťanské auditorium promine) jako Ježíš. Jen na rozdíl od něho mu potravina došla, než stačil nakrmit všechny.

Pak se publiku představily dvě dámy, Helena a Myriam, které jezdí na návštěvy za rodinami v detenčních zařízeních. Líčily nepěkné podmínky, ve kterých rodiny žijí, a způsob, jakým jim lze alespoň částečně pomoci. Hned po té, co zmínily, že mnoho věcí financují z vlastních peněz, vznikla v sále spontánní sbírka, jejíž výtěžek si obě s díky převzaly. Paní Myriam, která je muslimka,
se během rozhovoru velmi ostře ohradila proti tomu, aby teroristická organizace ničící Sýrii byla nazývána Islámským státem. Jako muslimku ji to uráží. Nevidí na jejich konání nic muslimského.

V průběhu večera si vzala slovo paní Juanita, protestantka, jejíž rodina je z poloviny muslimská. Zažila před pár hodinami demonstraci na Albertově, kterou popsala jako setkání lidí, kteří přišli naplněni strachem a odcházeli plni nenávisti. Vyzvala všechny, aby se nedali řídit strachem, ale pokoušeli se nacházet přátelské vztahy. Možná už nebude naše zem stejná jako dřív, ale to neznamená, že nutně musí být horší. Záleží na nás.

Dan z České unie židovské mládeže podpořil myšlenku, že náboženství a nenávist spolu nesouvisí, příkladem židovské mládeže z Francie, která se velmi angažuje v pomoci převážně muslimským uprchlíkům.

Zaznělo i několik dotazů z publika, a přestože se program protáhl o tři čtvrtě hodiny, bylo skoro nemožné skončit. Zdá se, že prosincové setkání bude nějakým způsobem navazovat na tento výjimečný večer.

0
0
0
s2sdefault