160515 synagogaV neděli 15. května 2016 měli účastníci Zlaté Prahy možnost prohlédnout si Jeruzalémskou synagogu a židovské město.

Listopadové setkání iniciativy "Zlatá Praha" věnované uprchlíkům podnítilo mimo jiné také zájem přítomných o bližší vzájemné poznání kořenů jejich života zakotveného i v různých tradicích velkých světových náboženství.

Po představení přítomných muslimů a jejich společnosti na prosincovém a únorovém setkání "Zlaté Prahy" více než 80 účastníků těchto setkání s radostí přijalo pozvání jednoho z nich, Daniela Putíka do jeho "domovské" Jeruzalémské synagogy v Jeruzalémské ulici v Praze 1.

O očekávání a zájmu pozvaných svědčil nejen jejich zástup, který se této u synagogy začal tvořit již půlhodiny před plánovaným zahájením, ale i celá řada jejich konkrétních dotazů.

V synagoze mohli objevit nejen historické prostory plné zvídavých turistů, ale také klidné místo stále poskytující prostor k setkávání a modlitbám těch, pro které byla jejich předky postavena, na jejichž židle a do jejichž lavic mohli usednout a jejichž knihy si mohli během poutavého výkladu také prolistovat.

Po prohlídce synagogy setkání pokračovalo procházkou ulicemi židovského města kolem dalších synagog a židovské radnice až k soše Mojžíše na Josefově. Před ní se přítomní usadili na lavičky a při závěrečném výkladu mohli v tom nejzákladnějším smyslu "Zlaté Prahy" obdivovat nejen dochované budovy pražského židovského města, ale zejména život pražské židovské komunity a jejich příslušníků v současnosti.

V odpovědích na neutuchající proud otázek se pak přítomným skládala mozaika příběhů nejen z dávné středověké historie židovských obcí, ale také mnohých pohnutých událostí ze života Daniela a jeho blízkých v minulém století tolik poznamenaném oběma totalitními režimy.

Další příležitostí ke vzájemnému poznávání, tentokrát i skrze kuchyně jednotlivých tradic a kultur bude piknik "Zlaté Prahy" v neděli 19. června 2016 od 16h na farní zahradě (Vinořské náměstí 16) v Praze - Vinoři.

0
0
0
s2sdefault