160528 Edc BlavaV sobotu 28. května 2016 se v Mariance u Bratislavy sešlo asi padesát lidí ze Slovenska, Čech a Moravy (viz videozáznam), aby společně oslavili 25 let od vzniku projektu Chiary Lubichové ekonomiky společenství.

Každé takové jubileum je nutně spojeno se vzpomínkami. Připomínala se Chiařina inspirace zrozená v Brazílii v květnu 1991 a její neočekávané rychlé rozšíření do celého světa, včetně tehdejšího Československa, kde se po pádu komunistického režimu otevíraly nové cesty k podnikání a právě myšlenka ekonomiky společenství se stala pro některé nové podnikatele důležitým impulsem.

Pravost Chiařiny tehdejší vize prokazuje to, že ekonomika inspirovaná spiritualitou společenství žije dál, jak o tom svědčila řada svědectví přítomných podnikatelů. Hovořili především o vztazích vytvářených na různých úrovních, které jsou důležitým „kapitálem“ jejich podniků a vyplatí se do nich investovat.

Motto setkání znělo: „Ekonomika společenství včera, dnes a zítra“.

Tím zítřkem ES jsou mladí lidé, kteří přijali její myšlenku za svou a chtějí ji nést dále. Informovali o mezinárodních letních formačních školách konaných pravidelně v různých částech světa. Jedna z nich se uskutečnila vloni (srpen 2015) u nás v Praze - Vinoři. V rámci projektu vznikají jakési „inkubátory“ pro mladé podnikatele, které jim mají pomáhat rozjíždět nové podniky v tomto duchu.

Na závěr programu se podařilo navázat spojení s Filipínami, kde se konalo podobné setkání, ovšem ve větším rozsahu a za přítomnosti mezinárodního koordinátora projektu ES fokolarína a profesora ekonomie Luigina Bruniho.

Je třeba poděkovat všem organizátorům za tuto vydařenou slovensko-českou iniciativu a vzájemně si popřát, aby se stala dalším stimulem pro rozvoj projektu ES.

Jiří Kratochvíl

0
0
0
s2sdefault