160709 nm7 8Je ohrožena nezávislost veřejnoprávních médií? To bylo tématem 28. konference Člověk a média, pořádané Hnutím fokoláre a neziskovou organizací Pontes ve spolupráci s dalšími institucemi. Jak na tuto otázku odpověděli Daniel Raus, donedávna pracovník Českého rozhlasu, advokátka Hana Marvanová a předseda Rady České televize Jan Bednář, se dozvíte ze stejnojmenného článku.

Blíží se Světový den mládeže v polském Krakově. Přinášíme na toto téma rozhovor s Celestinem Migliorem, papežským nunciem v Polsku, o který ho požádaly společně redakce Nového města ve světě. (Krátce po poskytnutí rozhovoru, byl jmenován papežským nunciem v Rusku.) Rozhovor vychází pod titulkem Krakov se blíží...

Zajímavý rozhovor s 22letou studentkou filozofické fakulty v Brně Marií Slavíkovou, vozíčkářkou, která žije plným a aktivním životem navzdory zdravotním omezením, najdete pod názvem Nemoc může přinést i dobré věci.

V rubrice Rodina se tentokrát zabýváme hlouběji eutanazií. Odborné zkušenosti zakladatelky hospicového hnutí v České republice MUDr. Marie Svatošové jsou obsahem článku Milosrdenství versus eutanazie. Rozhovor nazvaný Postoj k eutanazii pacientka rychle přehodnotila nám poskytl Jan Vrátný, pracovník Domácího hospice Cesta domů. Přinášíme i úryvek z promluvy papeže Františka Ve hře je důstojnost lékařského povolání. Navazuje osobní svědectví Já a můj táta.

Ekonomika společenství si připomněla své 25. výročí zrodu. Při této příležitosti se 28. května 2016 sešli příznivci tohoto projektu ze Slovenska a z České republiky v Mariance u Bratislavy, aby vzpomínali, bilancovali i diskutovali o budoucnosti. Ohlédnutí za tímto setkáním přináší článek Ekonomika společenství včera, dnes a zítra. K tématu dále přinášíme rozhovor s členkou Mezinárodní komise ekonomiky společenství Máriou Čalfovou Ekonomika společenství potřebuje čas a lidi, názory těch, kteří vnášejí projekt do života pod titulkem Ekonomika společenství očima jejích českých příznivců a dále článek o oslavách tohoto výročí v citadele v Tagaytay, nazvaný Výročí ekonomiky společenství na Filipínách.

Rozhovor u šálku čaje také navazuje na předchozí tituly. Být optimistický i opatrný radí Petr Láska, jednatel společnosti TRANS-TECHNIK, začínajícím podnikatelům, kteří by chtěli jako on vnášet ideály ekonomiky společenství do svých podniků.

Pokračujeme v publikování myšlenek zakladatelky Hnutí fokoláre Chiary Lubichové o jednotě pod společným názvem Kráčet v Boží vůli přináší jako plod jednotu.

Prezidentka a spoluprezident Hnutí fokoláre Maria Voce a Jesús Morán navštívili nedávno africký kontinent a kromě jiného se zúčastnili školy inkulturace. Tématem 11. ročníku této školy byla rodina. Zprávu z tohoto setkání najdete pod názvem Afrika – škola inkulturace. K tomuto setkání se vztahuje i rozhovor s jedním z přednášejících na škole inkulturace, který poskytl Nicodème Bugwabari, profesor na Fakultě filosofie a humanitních věd na Univerzitě v Burundi, na téma Výzvy inkulturace.

V tomto prázdninovém dvojčísle ještě najdete Slovo života na červenec a Slovo života na srpen, zkušenosti s uváděním Slova do praxe Konkrétní gesto Roku milosrdenství, Rozvod, ke kterému nedošlo a Nový začátek. V rubrice Teologie jednoty Předpoklad volby Boha a První a druhá volba Boha, v rubrice Postřehy a zamyšlení též několik krátkých nabídek Tip na prázdniny, Osmdesátiletý pro osmdesátileté a Cesta do hlubin chodcovy duše, zamyšlení Petra Štěpána Zakrývám, abych viděl, a nechybí ani oblíbené komiksy a křížovka.

0
0
0
s2sdefault