170506 camPod tímto názvem se uskutečnila 27. dubna 2017 v Praze 30. konference Člověk a média,  organizovaná Hnutím fokoláre, Pontes z.ú., společností Energeia o.p.s. a Nadačním Fondem J. Luxe.

„Dobrý sluha, ale zlý pán“

Toto rčení platí nejen o ohni, který člověk používá už desítky tisíc let, ale i o internetu, jemuž je teprve asi třicet roků, ale za tu dobu se dokázal stát „způsobem života nás všech“.
Oba výroky uvedené v uvozovkách zazněly na konferenci.

Nad způsobem používání internetu a nad otázkou, kdo vlastně koho ovládá (zda člověk je pánem internetu nebo je to naopak) se zamýšlel analytik a odborník na technickou stránku tohoto média (Petr Koubský), psycholog a pracovník na klinice léčby závislostí (Jaroslav Vacek) a novinář a právník (Tomáš Němeček).

Na těchto konferencích se často kladou provokativní otázky etického charakteru, na něž neexistují jednoznačné odpovědi, a člověk je musí hledat sám. V případě internetu to platí dvojnásobně. Sám o sobě není ani dobrý, ani špatný; jako každý technický prostředek je mrtvý a neutrální a záleží na člověku, jakého ducha mu vtiskne.

Internet je médium snadno uspokojující různé lidské potřeby. Největším jeho nebezpečím je, že lehce přenese člověka do virtuální reality, kterou pak nemusí odlišovat od té skutečné. To je problém zejména u dětí a může to ohrozit jejich zdravý vývoj. Proto je důležité, aby rodiče nacházeli čas „být s dětmi“ i při používání internetu, určitým způsobem ho regulovali a nedovolili dětem se do internetu ponořit, až se v něm ztratí.

Byla nakousnuta řada otázek, z nichž mnohé vyústily v apel na naši osobní zodpovědnost. Naučíme-li se používat internet s tímto přístupem, jeho funkce v životě je převážně pozitivní. V tomto smyslu bylo vyznění diskuse na konferenci umírněně optimistické.

Jiří Kratochvíl

0
0
0
s2sdefault