170707 smjMládežnická dobrovolnická brigáda SummerJob, konající se již podruhé na Jesenicku, je již za polovinou svého trvání. Přinášíme informace a zážitky z její první části.

170707 smj 8 so

Neděle, 2. 7. 2017

Po víkendu, kdy se tým SummerJobu v podhůří Rychlebských hor intenzivně připravoval na zahájení osmého ročníku této dobrovolnické brigády, dorazili sem v neděli účastníci.

Ubytování všech 150 dobrovolníků nalezlo ve vápenské Základní škole. Další jejich základnu představuje Kulturní dům, kde kromě stravování probíhá i několik doprovodných programů.

Zahajovací večer probíhal pouze ve Vápenné, kde byla úvodní mše sv. v Kostele sv. Filipa a potom seznamování formou zábavného skupinového kvízu v tzv. Kulturáku. Díky otázkám a úkolům kladeným při kvízu se účastníci seznámili s jednotlivými organizačními týmy: program, práce – job, ubytování, stravování, duchovní, propagace, finance, technika, logistika.

170707 smj 288 st

Pondělí, 3. 7.

První pracovní den mohli účastníci začít dobrovolnou mší svatou.

Od 9.00 do 17.00 jsme pracovali v Černé vodě, Skorošicích, Vápenné, Žulové a jejich okolí. Sekali či skládali jsme dřevo, shrabávali seno, natírali exteriéry i interiéry domů, myli okna, vařili, vyklízeli půdy a stodoly a mnoho dalšího.

Cenné pro nás účastníky byly zejména chvíle strávené s místními; rozhovory a smích.

Doprovodný program začal ve 20.00 v Kulturním domě v Žulové. Divadelní hru Oskar a růžová paní francouzského dramatika Érica-Emmanuela Schmitta představili herci z Klicperova divadla z Hradce Králové – Jan Sklenář a Martina Eliášová.

Minimalistickou scénou a přesvědčivým hereckým projevem publiku přiblížili zásadní otázky života, smrti a Boží existence. Za svůj výkon sklidili bouřlivý potlesk i standing ovation, jak od nás dobrovolníků, tak od místních, kteří se na představení přišli podívat.

Večer jsme zakončili společným posezením.

Úterý 6. 7.

Druhý pracovní den nás přijela omrknout kamera České televize i několik novinářů z místních periodik. Návštěvu jsme jim ozvláštnili některými ne zcela plánovanými událostmi, což se občas na pracovních akcích stane. Část týmu si vyhradila čas na přípravu sálu a velké vaření a pečení. Večer jsme totiž připravili pro účastníky i místní obyvatele zábavu ve stylu „FUTURO“. Za nejkreativnější mezi více než 100 různými kostýmy bylo oceněno Motorizované hvězdné nebe a Modrá smrt. Vybírali sami diváci a rozhodlo přesné měření podle nadšeného potlesku (v decibelech).

170707 smj 385 ut

Středa 5. 7.

Třetí pracovní osmihodinovka v řadě za sebou bývá dle zkušeností pamětníků kritická. Proto byl do programu SummerJobu zařazen volný den. Zážitků bylo opravdu mnoho. Část z nás si prošlo Stezku Vincenze Priessnitze a ochutnalo ze 14 různých pramenů. Kratší alternativou pro ostatní byla pouť na Boží horu nad městem Žulová s krásným výhledem na několik okolních obcí. Odpoledne nás čekal velkolepý fotbalový turnaj mezi SummerJobovými týmy a mužstvy složenými z obcí, ve kterých pracujeme. Podvečerní exhibici korunovalo vítězství našeho dámského týmu v penaltovém rozstřelu.

170707 smj 284 st

Po rozehřátí publika díky předkapele Time off přišlo vyvrcholení dne – večerní koncert kapely Polemic, který jsme si maximálně užili i přes občasné proudy vody, načasované spolu s hromy a blesky téměř na minutu na jeho začátek. Dva diváky hlučně vyžádané přídavky však hovořily jasně o úspěchu koncertu bez ohledu na rozmary počasí.

 

170707 smj 787 st

pressteamSMJ

0
0
0
s2sdefault