170719 smj 62 neSummerJob, který se konal od 2. do 9. července 2017 na Jesenicku, proběhl ke spokojenosti účastníků i místních obyvatel - druhá část týdne.

6.7. čtvrtek
Po odpočinkovém dni, jenž se mírně protáhl, přišel na řadu další pracovní den. Pracovali jsme na 40 různých místech u rodin i na obecních pozemcích. Dominovala práce se dřevem všeho druhu, tvrdší prací v lese počínaje a opravou manželské postele konče.
Večerní program, organizovaný pro účastníky SMJ i obyvatele obcí, pak odstartoval nadčasovou diskusí s evangelickým farářem, chartistou a bývalým senátorem Zdeňkem Bártou. Den jsme ukončili noční mší svatou se svíčkami v místním kostele.

170719 smj 1772 ct

7.7. pátek
Déšť na počátku čtvrtého pracovního dne nám nezabránil, abychom se všichni nevydali do práce. Vyjasňující obloha a později pařící slunce pro nás byly příjemnou změnou.
Kromě prací v domácnostech, na faře ve Vápenné a školských zařízeních se též pracovalo pro obce, např. při plení náměstí v Žulové.
Dnešní večerní program ve Vápenné byl pro dobrovolníky volitelný. Někteří využili možnost zahrát si fotbal či improvizované divadlo, ochutnat koktejly a dobroty na mléčném baru, sledovat promítání filmu v letním kině či se zapojit do moderované adorace v kostele.

170719 smj 1761 ct

8.7. sobota
Sobotní den se nesl ve znamení jednoho velkého finiše. Cílem jobtýmu bylo rozeslat účastníky-pracovníky na všechny joby, které bylo potřeba dokončit. Někomu se tak stalo, že během jednoho dne makal třeba i na třech místech za sebou. Námaha se vyplatila, podle neoficiálních zdrojů jsme joby dokončili všechny (snad až na pár nekonečných, kde bychom mohli štípat dřevo ještě dnes).
Sobota byla speciální i v tom, že mezi nás zavítal pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David. Podíval se na pár jobů, a po nich již celebroval závěrečnou mši svatou, při které jsme děkovali za celý SMJ, všem místním za vřelé přijetí, i otci Jiřímu za veškeré chvíle, které s námi strávil a kdy nám pomáhal jak během SummerJobu, tak i před ním.
Slavnostní nálada nám zůstala až do večera, kdy jsme se spolu s místními sešli na SummerjobFestu. Znovu jsme obnovili formát, kdy každý ze summerjobáků mohl předvést svůj um. Tentokrát se zapojili i místní - Karel Bednarski umně vystřihl dvě cover verze písní, kdy nejedno oko nezůstalo suché!

170719 smj 1940 so

9.7. neděle
Co napsat k poslednímu dni... Člověk si uvědomí, že odpracoval 5 dní tam, kde je to potřeba. Že to nebyl týden jen o práci, ale hlavně o poznávání nových lidí, naslouchání, překonávání sebe sama, ztišení se.
V neděli jsme se snad jen loučili. Na mši svaté se všemi farníky, s pány starosty i místostarosty, s dalšími místními, i mezi sebou. Bylo však potřeba zabrat ještě za poslední práci, a to úklid. Velký dík patří všem, kteří zůstali a přiložili ruku k dílu. Úklid kulturáku, kostela i školy jsme zvládli v takřka rekordním čase. Za což byly hlavně posádky posledních aut moc rády :)

170719 smj 601 ct edit

O SummerJobu v médiích:

ČT, Události v regionech
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/417231100030710-udalosti-v-regionech/video/556223

Šumperský deník
http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/lidem-na-jesenicku-pomaha-sto-padesat-dobrovolniku-20170704.html

Český rozhlas Olomouc
http://www.rozhlas.cz/olomouc/zpravy/_zprava/neboji-se-prace-a-chteji-pomahat-dobrovolnici-bezplatne-objizdi-domacnosti-na-zulovsku--1739719

pressteamSMJ

 

 

 

0
0
0
s2sdefault