170917 zpkrizovnici

Zlatá Praha po­kra­čovala po prázdninách v neděli 17. září 2017 odpoledne se­tká­ním, kte­ré se usku­teč­nilo formou společné prohlídky kostela a kláštera Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou v Praze 1 na Křižovnickém náměstí.

Nabídka prohlídky kláštera tohoto řádu přišla během srpnového projektu mládeže Hombre Mundo, kdy při flashmobu u Karlova mostu bratři Křižovníci mladým poskytli technickou pomoc a pak nabídli, když budeme mít zájem, možnost prohlídky kláštera.
Nabídku jsme využili v neděli 17. září 2017. Sešlo se nás před kostelem sv. Františka z Assisi asi třicet. Nejdříve nás náš průvodce bratr Tomáš Gregůrek vzal do kostela, kde nás podrobně seznámil s historií i současností řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Ten byl jako jediný mužský řád založený ženou – sv. Anežkou českou – původně jako laické špitální bratrstvo. V současné době má celkem 21 členů, všichni jako kněží působí v Čechách a na Moravě ve farnostech spravovaných řádem. Pak jsme měli možnost si prohlédnout krásný barokní kostel sv. Františka a vystoupit na kůr s historickými varhanami. Poté jsme přešli do objektu kláštera do jinak veřejnosti nepřístupných prostor, a to do hlavního sálu, kde se konají všechna důležitá setkání a jednání členů řádu, a dále do soukromé řádové kaple, kde jsme se pak mohli zeptat na různé věci týkající se řádu - duchovní zaměření, formaci, režim života, ale i na osobní zkušenost našeho průvodce. Ocenili jsme svědectví jeho života. Prohlídku jsme zakončili na klášterní zahradě u Vltavy s výhledem na Hradčany.

Jana Friedová

 

0
0
0
s2sdefault