150909 uprchliciHnutí fokoláre s vděčností přijalo výzvu papeže Františka.

Slova papeže Františka po modlitbě Anděl Páně 6. září 2015 vyburcovala svědomí. Na podporu statisíců uprchlíků, kteří jsou nuceni opustit své domovy a prožívají dramatické situace, doporučil konkrétní čin: „Proto u příležitosti nadcházejícího Jubilea milosrdenství se obracím se svou výzvou k farnostem, řeholním komunitám, klášterům a poutním místům celé Evropy, aby vyjádřily konkrétní rozměr evangelia a přijaly rodinu uprchlíků.“

Maria Voce jménem Hnutí fokoláre vyjádřila „vděčnost za odvážnou a konkrétní výzvu Svatého otce“ a zdůraznila, že je třeba udělat, co žádá, a „více otevřít naše domy a místa přijetí“.

Již existuje řada iniciativ jednotlivců a skupin, které organizuje Hnutí fokoláre v různých zemích severní Afriky, Blízkého Východu, Evropy, jihovýchodní Asie a Severní i Jižní Ameriky. Jde o podporu tisíců lidí pocházejících z Myanmaru v táborech pro uprchlíky na severu Thajska, poskytnutí ubytování Bed&Breakfest migrantům v oblasti Florencie, přijetí uprchlíků v Szegedu a dalších maďarských městech a v Rakousku, přijetí rodin v Lyonu, zaslání dopisů prezidentovi Uruguaye na podporu přijetí uprchlíků – abychom uvedli některé z mnoha příkladů, které se shromáždily v rámci platformy United World Project. Ale to nestačí.

„Je třeba udělat něco víc,“ jak tvrdí Maria Voce, aby na situaci reagovali vrcholní politici, lidé ovládající obchod se zbraněmi a ti, kteří nesou zodpovědnost za strategická rozhodnutí. To vše může začít zdola mobilizací občanské společnosti, jak se ukazuje. Prezidentka Hnutí fokoláre dále vyzvala členy Hnutí, aby „se ještě více angažovali a spolupracovali“, aby spolu se všemi, kteří v tomto směru působí, zahájili akce zaměřené na odhalování příčin válek a tragédií, které sužují mnohá místa planety, s cílem nabídnout pomoc tím, že „nasadí své síly, prostředky a ochotu“.

0
0
0
s2sdefault