160205 noorjeahan1Prestižní cenu udělovanou na paměť biskupa z Cách (1929-2004), která je věnovaná „stavitelům mostů“, obdržela 22. ledna 2016 Noorjehan Majid, muslimská lékařka z Mozambiku, ředitelka klinického programu DREAM pro léčbu AIDS.

 „Naším velkým snem je“, prohlašuje Noorjehan Majid při slavnostním předání ceny v německých Cáchách, za přítomnosti občanských a náboženských autorit, „možnost léčby pro milion a půl nemocných na AIDS v naší zemi. Zatím jich léčíme tři sta tisíc, z toho sedmdesát tisíc dětí. Kromě toho bylo možné, aby za pomoci zvláštní terapie šedesát tisíc nakažených matek přivedlo na svět zdravé děti.“ I když cíl je ještě vzdálen, tyto lichotivé výsledky vzbuzují dobrou naději právě díky úsilí lidí jako Noorjehan a jejího týmu, kteří pracují na programu DREAM podporovaného Komunitou Sant’Egidio.

Noorjehan Majid je věřící muslimka. Protože je ženou víry, její činnost se neomezuje jen na oblast léčby. Věnuje pozornost i možnostem setkávání křesťanů a muslimů mezi sebou, aby společně přispívali ke změně mentality, jež ještě dnes staví nositele viru na okraj a stigmatizuje je.  Její „budování mostů“ mezi různými kulturami a tradicemi spojuje všechny mezi sebou právě ve jménu lidstva a „je mocným znamením toho“, píše ve svém poselství prezidentka Hnutí fokoláre Maria Voce, „jak mohou africké ženy přispívat k lidskému a etickému rozvoji společnosti.“

Cena byla založena v roce 2004 a uděluje se každé dva roky osobnostem, které lze označit za „živé mosty“. Patří k nim židovský profesor Ernst-Ludwig Ehrlich (2004) i ekumenický patriarcha Bartoloměj I. Letos se dostalo uznání práci muslimské ženy, kterou Annette Schiavan, německá velvyslankyně u Svatého stolce, označila za „milosrdnou samaritánku naší doby“.

Z článku Klause Hemmerleho (1980):

Jsme živými mosty klenoucími se od nekonečna do prachu.

Jen v tomto napětí jsme lidmi.

Avšak toto napětí lze udržet jedině proto,

že je zde Někdo,

kdo je Bůh i prach:

Ježíš Kristus.

On nás posílá,

On v nás žije.

On k nám přichází v každé jednotlivé osobě.  

 

Převzato www.focolare.cz

 

0
0
0
s2sdefault