160425 papezPapež František přišel na mariapoli ve Villa Borghese v Římě v neděli 24. dubna v doprovodu arcibiskupa Angela Becciua z vatikánského Státního sekretariátu. Přijali ho arcibiskup Rino Fisichella, předseda Papežské rady pro novou evangelizaci, Maria Voce, prezidentka Hnutí fokoláre a spoluprezident Jesús Morán, za přítomnosti kardinála Miloslava Vlka (viz záznam CTV). S radostí a údivem ho pozdravil různorodý třiapůltisícový zástup účastníků.

„Děláte dobrou práci, proměňujete pouště v les. Poušť je ošklivá – ať už se nachází v srdci nás všech, ve městech, na perifériích anebo i v chráněných čtvrtích. Les je plný zeleně, sice neuspořádaný, ale takový je život.“ To jsou slova papeže Františka během jeho neplánované návštěvy. Byla to jedna z jeho „překvapivých“ návštěv konaných v průběhu Svatého roku milosrdenství.
Papež František odložil připravený text a hovořil spatra. Vyzval všechny, aby „brali život, jak přichází – jako fotbalový brankář... Nemějte strach z konfliktu, který v sobě obsahuje riziko i příležitost. Poznávat je riziko pro mne i pro osobu, k níž přicházím. Nikdy, nikdy se nesmíme odvrátit, abychom někoho neviděli. Rizik je třeba se chopit, chytit je do rukou.“ Naléhá: „Máme se sbližovat!“ A pokračuje: „Jít a stírat slzy, aby se (druhý) mohl usmívat. Tak budeme přecházet z pouště do života – a pak je tu úsměv. Sledujte tváře lidí na ulici: každý je uzavřený do sebe, chybí úsměv, chybí něha a přátelství mezi lidmi. Kde není přátelství, tam je nenávist a válka. Prožíváme ‚rozkouskovanou‘ třetí světovou válku.“
Papež dále říká: „Přátelství mezi lidmi se získává nezištností. Tuto moudrost se učíme sportem, uměním, radostí z toho, že jsme spolu., vzájemným sblížením. Nezištnost je slovo, na které nesmíme zapomenout v tomto světě, kde se zdá, že když nezaplatíš, tak nemůžeš žít. Nezištnost je klíčovým slovem proto, aby se tato poušť stávala lesem. A také odpuštění, protože odpuštěním se zahání zášť a nenávist.“ A končí takto: „Jak se to dělá? S vědomím toho, že všichni si máme co odpouštět. Pracovat společně a respektovat se. Pak uvidíme zázrak pouště proměňované v les.“
Papeže pozdravili také oba zodpovědní za fokoláre v Římě, předseda Earth Day Italia i někteří z přítomných. Svatý otec František si vyslechl svědectví o hodnotě solidarity s těmi nejchudšími, s vězni a o boji proti hazardním hrám. Různým způsobem zaznívala vícehlasá svědectví na téma „společně vytvářet město životem“ – zvláště aktuální v Římě, městě sužovaném řadou problémů.
Před závěrečným pozdravem daroval jeden chlapec Františkovi hrací kostku, tzv. „kostku země“, jež učí principům ochrany stvoření.
Hudební skupina Gen Verde, která na mariapoli předváděla svůj program, doprovodila toto nezapomenutelné setkání několika písněmi.
Závěrem papež František všechny vyzval, aby se každý z celého srdce pomodlil: „Pane, my víme, že všichni jsme tvými dětmi a že všichni jsme bratry. Víme, že každý z nás má poslání, aby něco dělal pro zlepšení světa, aby bratři a sestry méně trpěli, aby matka zem byla chráněna, aby mnoho lidí našlo práci a skrze to znovu nalezli svou důstojnost. My všichni, tvé děti, tě prosíme, abys nám požehnal.“

Převzato www.focolare.org

záznam CTV

0
0
0
s2sdefault