Vytisknout

160910 matka terezaV neděli 4. září 2016 papež František prohlásil za svatou Matku Terezu z Kalkaty. Přinášíme několik myšlenek o vztahu a kontaktech mezi Matkou Terezou a Chiarou Lubichovou - tak, jak ho za života charakterizovaly ony samy.

Chiara označovala jejich přátelství za „velké, intimní a hluboké“.
„Ty děláš to, co já dělat nemohu a já dělám to, co nemůžeš dělat ty“ , to byl obvyklý pozdrav Matky Terezy při jejím setkání s Chiarou. A takových setkání bylo mnoho.
Jejich setkání z konce května 1997 v jednom chudém domě v newyorském Bronxu, který sloužil jako klášter misionářek lásky, popisuje Chiara těmito slovy:
„Náš rozhovor byl dlouhý a nezapomenutelný. Matka Tereza ležela v posteli se silnými bolestmi v zádech ... Vzhledem k jejímu svízelnému zdravotnímu stavu bylo setkání výjimečné. Odehrálo se v soukromí a bylo plné radosti ... Začala hovořit a hovořila dál. Byla to zakladatelkou Božího díla, která hovořila k jiné zakladatelce – byť méně hodné – a mohla jí sdělit plody celého svého života: domy pro kontemplativní i aktivní život ... rozšíření ve 120 zemích, projekty, jimž bránily vlády. ... Hovořila o čtvrtém slibu, který má zavazovat ke službě nejchudším z chudých, umírajícím při jejich doprovázení do ráje... Bylo to její Magnificat. Z několika minut, které lékař dovolil, se stalo dvacet. Škoda, že se nemohl na fotografii zachytit Život, který v té místnosti byl při našem rozhovoru, jenž měl vůni ráje. Pak jsme se s objetím rozešly. Nikdy nezapomenu na tuto tvář a na onu radost. ... Jsem ráda, že jsem ji poznala a že mi byla tak blízko. Začala jsem se modlit ani ne tak za ni, ale spíše prosit ji za nás všechny.“

Při jiné příležitosti Chiara doplnila: „Uskutečňovala to, co papež Jan Pavel II. označuje jako ženský génius, jenž spočívá v tom, co bylo charakteristické pro Pannu Marii: nebyla pověřena nějakým úřadem, ale ... žila lásku, jež je největším darem přicházejícím z nebe“ .
Při telefonickém spojení s členy Hnutí fokoláre 25. září 1997 o ní Chiara řekla: „Matka Tereza ... je vynikající učitelkou umění milovat. Milovala skutečně všechny. Svého bližního se neptala, zda je katolík, hinduista nebo muslim atd. ... Matka Tereza nepochybně milovala jako první. Ona sama chodila vyhledávat ty, k nimž jí Bůh poslal. Snad jako nikdo jiný dokázala Matka Tereza v každém vidět Ježíše: „Pro mne jsi to udělal,“ bylo jejím mottem. Matka Tereza se sjednocovala se všemi. Stala se chudou s chudými, ale především žila jako chudí. V tom se liší od obyčejných sociálních pracovnic. ... nebo od dobrovolných pracovníků. Například je známé to, že ona i její sestry odmítaly obyčejnou pračku, což mnozí nechápali – dneska, v této době! – ale ona ji nechtěla, protože ji neměli ani chudí.
Brala si za svou nouzi chudých, jejich útrapy, jejich nemoci, jejich umírání.

Matka Tereza milovala všechny jako sebe až tak, že jim nabízela svůj ideál. Například vybízela dobrovolníky, kteří jí dočasně přicházeli pomáhat, aby si každý po svém návratu hledal svou „Kalkatu“ tam, kde je. Říkala, že chudí jsou vlastně všude.
Matka Tereza určitě milovala nepřátele. Nikdy se nebránila proti absurdním obviněním, která proti ní vznášeli, ale za nepřátele se modlila“.

Zdroj: SIF – Informační služba Hnutí fokoláre, redakčně upraveno

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s