Vytisknout

170211 coll linkupZprávy z celého světa přináší tentokráte fokolarinka Lesly, angličanka a anglikánka. Využívá toho, že Kolegamento se vysílá v přímém přenosu a zdraví komunity, které sužuje válka především v Sýrii, Iráku, Venezuele a Demokratické republice Kongo.

Zodpovědný za komunitu v Egyptě mluví o atentátech ve dvou koptských kostelích a přípravách na příjezd papeže Františka na konferenci o náboženstvích na univerzitě Al Azhrá. Zmiňuje i  pobyt rodičů bl. Chiary Luce Badano  na setkání s 1500 mladých.

Moderátorka Lesly, anglikánka, přidává příběh svojí životní cesty od nepřátelství ke katolíkům, až po touhu žít v co největším možném sjednocení.

Chiara Lubichová pak ze záznamu odpovídá na otázku, zda je více tolerance nebo dialog. Mimo jiné zdůrazňuje, že dialog musí být podložený láskou a ta nikdy nesmí mít zištný důvod. Jinak se jedná o proselitismus a ten není v dialogu žádoucí.

I my jsme zažili, jak prezidentská kampaň v USA rozdělila společnost, ale Hnutí Jednoty, které se zabývá politikou,  se pokusilo organizováním  workshopů „Pěti pozitivních kroků k dobrému dialogu“ přinést pochopení mezi příznivce obou kandidátů.

V dalším příspěvku Manila hostí setkání čtyř světových náboženství pod názvem Harmonie mezi náboženstvími. Svědectví několika mladých vyjadřuje touhu po soužití a přesvědčení, že vzájemná láska je možná a mezináboženský dialog skutečností.

Upoutá nás Charitní jídelna Mercy v jordánském Ammánu, která zaměstnává a poskytuje pomoc lidem bez rozdílu náboženství, uprchlíkům i místním a jejíž činnost osobní návštěvou ocenila samotná královna.

Další iniciativa se nazývá Yari Miri a jde o spolupráci s domorodou paraguayskou komunitou Awaguarani, které bylo umožněno přestěhovat se z města na venkov a znovu žít podle hodnot předků v zemi bez zla.

Uprchlice z Demokratické republiky Kongo žijící 30 let ve Švýcarsku vypráví o Společnosti přátel Afriky, kterou před 15 lety založila, aby  pomohla afričanům sžívat se s místním prostředím, pochopit a přijmout způsob života v Evropě a plnohodnotně se integrovat.

Dozvíme se, jak za pomoci Hnutí fokoláre a diecézní mládeže přijalo město Perth v Austrálii 1000 utečenců ze Sýrie a Iráku. Seznámíme se s příběhem Glena, který zažíval od spolužáků násilí a který nedávno založil web o šikaně, vzbuzující ohlas a pomáhající podobně trpícím lidem.

Vyslechneme si vzpomínku na kardinála Miloslava Vlka spolu s jeho projevem k mladým na Genfestu 1997,  kde vypráví svoji zkušenost z doby, kdy umýval okna.

Na závěr prezidentka hnutí Maria Voce reflektuje všechny příspěvky s tím, že gram lásky vetknutý do života umí proměnit svět, ale připomíná, že láska něco stojí, je třeba platit

Video ke shlédnutí zde.

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s