Ten nápad mi přišel na mysl hned poté, co jsem na jaře dostal pozvánku na setkání přátel Hnutí fokoláre západočeské oblasti, které se uskutečnilo v sobotu 15. července letošního roku v nejzápadnějším výběžku naší země, v Aši. Bylo to setkání již páté a těch jubileí bylo více, protože jsme si na něm připomněli také osmdesát let Díla Mariina ve světě a padesát let v Západních Čechách.

Stejně jako v minulých letech jsme se sešli a sjeli v počtu asi třiceti u rodiny Benešových kde v jejich útulném rodinném domě a krásné zahradě bylo vše připraveno tak, aby se každý cítil jako doma. Takto jsme to opravdu všichni vnímali, protože každý bod programu s řadou překvapení byl připraven perfektně, lépe řečeno s láskou.

Díky tomu jsme se cítili nejen jako doma, ale kupodivu také jako v Africe (čemuž přihrálo i počasí). Jeden čistokrevný černý Afričan byl po celou dobu setkání i mezi námi – ašský kněz Timothy Asongu. Pochází z Nigérie, kterou nám přiblížil svým vyprávěním o životě v této zemi, k čemuž přidal i svou dramatickou cestu ke kněžství. Druhým knězem, který se s námi rozdělil o své zkušenosti s životem a duchovní službou v Africe, byl fokolarín František Slavíček, který řadu roků působil jako misionář v Kamerunu.

Když se k tomu přičte ještě řada krásných písní v africkém duchu a rytmu, které tu v podání ašského pěveckého sboru zazněly, speciální africký pokrm Fufu, který všichni ochutnali, i milá drobnost pro každého účastníka v podobě přívěsku na klíče vyrobeného rovněž v Africe, pak lze bez nadsázky říci, že jsme kus té Afriky – a ne malý – měli jako na dlani zde v Aši.

V programu bylo připomenuto i téma letošního roku Díla Mariina „Vnitřní život a modlitba“ a návštěva prezidentky tohoto hnutí Margaret Karramové v Asii. Pozoruhodná byla i Cesta života, netradiční modlitba, kterou všechny zaujal David Žofák, nechyběla pochopitelně mše svatá před obědem. A samozřejmě všichni jsme se těšili také na to, jak si při obědě a ve chvílích volna popovídáme jeden s druhým.

To vše se odehrálo v sobotu, někteří účastníci, zůstali i přes noc do neděle, kdy měli možnost dál být spolu, slavit nedělní mši atd.

Potuluje-li se vám hlavou nějaká myšlenka, což se čas od času člověku stává, třeba i cestovní nápad, vyražte na …..

 P. Jiří Barhoň

Nové město 5/2023

 

Pin It on Pinterest

Share This