„Ten drahocenný, tobě svěřený poklad opatruj skrze Ducha Svatého, který v nás bydlí“ (2 Tim 1,14)

Apoš­tol Pa­vel píše Ti­mo­te­o­vi, své­mu „sy­no­vi ve víře“ , s nímž sdí­lel svo­ji evan­ge­li­zač­ní čin­nost a je­muž svě­řil obec v Efe­zu.
Pa­vel cítí blíz­kost smr­ti, a pro­to jej po­vzbu­zu­je v této ná­roč­né ve­dou­cí úlo­ze. Ti­mo­tej totiž do­stal „dra­ho­cen­ný po­klad“, tedy ob­sah křes­ťan­ské víry, tak jak jej pře­da­li apoš­to­lo­vé, a má zod­po­věd­nost za to, aby jej věr­ně pře­dá­val dal­ším ge­ne­ra­cím.
Pro Pav­la to zna­me­ná stře­žit a ne­chat za­zá­řit ob­dr­že­ný dar a ocho­tu i po­lo­žit ži­vot za ší­ře­ní ra­dost­né zvěs­ti evan­ge­lia.

„Ten dra­ho­cen­ný, tobě svě­ře­ný po­klad opatruj skr­ze Du­cha Sva­té­ho, kte­rý v nás byd­lí.“
Pa­vel a Ti­mo­tej do­sta­li Du­cha Sva­té­ho jako svět­lo a zá­ru­ku je­jich ne­za­stu­pi­tel­né­ho úko­lu být pas­tý­ři a evan­ge­li­zá­to­ry. Skr­ze je­jich svě­dec­tví a skr­ze svě­dec­tví je­jich ná­sle­dov­ní­ků se ra­dost­ná zvěst evan­ge­lia do­sta­la až k nám.
Stej­ně tak má kaž­dý křes­ťan svo­je „po­slá­ní“ ve spo­leč­nos­ti a ve své ná­bo­žen­ské ko­mu­ni­tě: vy­tvá­řet sjed­no­ce­nou ro­di­nu, vy­cho­vá­vat mlá­dež, za­po­jo­vat se do po­li­ti­ky a do prá­ce, sta­rat se o zra­ni­tel­né lidi, oži­vo­vat kul­tu­ru a umě­ní moud­ros­tí ži­té­ho evan­ge­lia, za­svě­co­vat ži­vot Bohu ve služ­bě brat­řím.
Pod­le slov pa­pe­že Fran­tiš­ka, ji­miž se ob­rá­til k mla­dým, „(…) kaž­dý muž a kaž­dá žena jsou po­slá­ním (…)“ . Mě­síc ří­jen 2019 byl ka­to­lic­kou církví vy­hlá­šen za „mi­mo­řád­ný mi­sij­ní mě­síc“. I pro nás může být pří­le­ži­tos­tí k vě­do­mé­mu ob­no­ve­ní úsi­lí svěd­čit o naší víře, s ote­vře­ným srd­cem pl­ným evan­gel­ní lás­ky, kte­rá plo­dí při­je­tí, se­tká­ní a di­a­log.

„Ten dra­ho­cen­ný, tobě svě­ře­ný po­klad opatruj skr­ze Du­cha Sva­té­ho, kte­rý v nás byd­lí.“
Kaž­dý křes­ťan je „chrá­mem“ Du­cha Sva­té­ho, kte­rý umož­ňu­je od­ha­lo­vat a chrá­nit „dra­ho­cen­né po­kla­dy“. Ty jsou mu svě­ře­ny, aby je roz­ví­jel a dal je do služ­by všem. Prv­ním z těch­to „po­kla­dů“ je víra v Pána Je­ží­še. Je tře­ba, abychom ji my křes­ťa­né pro­bu­di­li a ži­vi­li mod­lit­bou a pak ji pře­dá­va­li skr­ze svě­dec­tví lás­ky.
J. J., je­den ne­dáv­no vy­svě­ce­ný kněz, vy­prá­ví: „Byla mi svě­ře­na péče o vě­ří­cí ve vel­kém ka­to­lic­kém kos­te­le v jed­nom bra­zil­ském vel­ko­měs­tě. So­ci­ál­ní pro­stře­dí je tady hod­ně slo­ži­té a lidé, s ni­miž se se­tká­vám, čas­to ne­ma­jí vy­hra­ně­nou ná­bo­žen­skou identi­tu. A tak cho­dí na mši a účast­ní se i sta­rých tra­dič­ních ri­tu­á­lů. Vím, že jsem zod­po­věd­ný za pře­dá­vá­ní křes­ťan­ské víry ve věr­nos­ti evan­ge­liu, ale zá­ro­veň si pře­ji, aby se všich­ni ve far­nos­ti cí­ti­li ví­tá­ni. Aby se do­sta­ly ke slo­vu kul­tur­ní ko­ře­ny těch­to lidí, vy­mys­lel jsem, že by sla­ve­ní mše sva­té moh­lo být slav­nost­něj­ší a do­pro­vá­ze­né ty­pic­ký­mi hu­deb­ní­mi ná­stro­ji je­jich kul­tur. Je to ná­roč­ná vý­zva, ale všich­ni mají ra­dost, pro­to­že na­mís­to toho, abychom ko­mu­ni­tu roz­dě­lo­va­li, spo­ju­je­me se v tom, co máme spo­leč­né­ho: víru v Boha, kte­rá nám dává ra­dost.“

„Ten dra­ho­cen­ný, tobě svě­ře­ný po­klad opatruj skr­ze Du­cha Sva­té­ho, kte­rý v nás byd­lí.“
Dal­ším ne­do­ce­ni­tel­ným po­kla­dem, kte­rý jsme do­sta­li od Je­ží­še, je jeho slo­vo, tedy slo­vo Boží.
Ten­to dar „(…) s se­bou nese vel­kou zod­po­věd­nost z naší stra­ny (…). Bůh nám dal své slo­vo, abychom ho ne­cha­li při­ná­šet ovo­ce. Chce vi­dět, jak usku­teč­ňu­je­me ve svém ži­vo­tě a ve svých skut­cích hlu­bo­kou pro­mě­nu, kte­ré je jeho slo­vo schop­no. (…). Jak tedy bu­de­me žít Slo­vo ži­vo­ta to­ho­to mě­sí­ce? Tím, že bu­de­me mi­lo­vat Boží slo­vo, že se bu­de­me sna­žit ho stá­le lépe po­zná­vat a pře­de­vším tím, že ho bu­de­me stá­le vel­ko­ry­se­ji usku­teč­ňo­vat, aby se sta­lo sku­teč­ně zá­klad­ní po­tra­vou na­še­ho du­chov­ní­ho ži­vo­ta, na­ším vnitř­ním uči­te­lem, vůd­cem na­še­ho svě­do­mí, pev­ným ori­en­tač­ním bo­dem vše­ho na­še­ho roz­ho­do­vá­ní a všech na­šich skut­ků. (…) Ve svě­do­mí lidí vlád­nou vel­ké roz­pa­ky a zma­tek, všech­no smě­řu­je k re­la­ti­vi­za­ci a za­mlže­nos­ti. Když bu­de­me žít Boží slo­vo, nejen­že bu­de­me pro­ti to­mu­to vel­ké­mu ne­bez­pe­čí obr­ně­ni, ale pod­le vý­raz­né­ho Je­ží­šo­va vy­já­d­ře­ní (srov. Mt 5,15-16), se sta­ne­me ho­ří­cí­mi lam­pa­mi, kte­ré svým svět­lem bu­dou po­má­hat i dru­hým, aby se zo­ri­en­to­va­li a zno­vu na­šli správ­nou ces­tu.“
 Letizia Magri

Slovo života – srpen 2024

Slovo života – srpen 2024

„Pane, je dobře, že jsme tady.“ (Mt 17,4)„Pane, je dobře, že jsme tady.“ (Mt 17,4)   Ježíš se svými učedníky je na cestě do Jeruzaléma. Když jim oznámí, že tam bude muset trpět, zemřít a vstát z mrtvých, Petr se vzbouří, což odráží všeobecné zděšení a nepochopení....

Pin It on Pinterest

Share This